Jak grać na akordeonie - poradniki i wskazówki

Jak grać na akordeonie - poradniki i wskazówki
Autor Agata Matysek
Agata Matysek21.02.2024 | 7 min.

Jak grać na akordeonie to pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących melomanów. W niniejszym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać odpowiedni instrument, opanować podstawy gry, czytać nuty oraz stopniowo poszerzać umiejętności i repertuar. Poznasz sprawdzone techniki ćwiczeń, które pomogą szybko się uczyć i czerpać radość z gry na akordeonie.

Kluczowe wnioski:
 • Wybierz akordeon dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.
 • Ćwicz codziennie nawet po 15-20 minut by szybciej się uczyć.
 • Graj z nut a nie z pamięci by rozwijać umiejętność czytania nut.
 • Ucz się od podstawowych technik gry po bardziej zaawansowane.
 • Dobieraj repertuar adekwatny do Twoich aktualnych umiejętności.

Jak wybrać akordeon do nauki

Decydując się na naukę gry na akordeonie, warto na początku zastanowić się nad wyborem odpowiedniego instrumentu. Podstawowy podział akordeonów to modele guzikowe oraz klawiszowe. Akordeony guzikowe mają po prawej stronie guziki zamiast klawiatury. Są łatwiejsze w obsłudze dla początkujących.

Ważne parametry akordeonu dla początkującego to m.in. ilość głosów niskich i wysokich, waga instrumentu oraz rodzaj rejestrów. Modele 34-polowe z 12 wbudowanymi głosami w prawej i lewej części oraz wagą do 6 kg będą dobrym wyborem na start.

akordeon guzikowy jak grać lepiej stojąc lub siedząc prosto. Trzeba tak ułożyć szelki, aby instrument dobrze przylegał do ciała w okolicy talii. Akordeon powinien wisieć swobodnie, bez uczucia ciągnięcia barków. Wygodna pozycja ułatwia naukę gry i kontrolę nad instrumentem.

Na koniec porada - jak grać na akordeonie, żeby nie przeszkadzać domownikom? Warto zaopatrzyć się w tłumik do akordeonu lub grywać przy otwartym oknie. Pomoże to stłumić dźwięk bez utraty przyjemności z gry.

Gdzie kupić akordeon i ile kosztuje?

Początkujący meloman oraz rodzic początkującego akordeonisty z pewnością zadaje sobie pytanie, gdzie kupić akordeon i ile kosztuje ten instrument. Odpowiedź nie jest prosta.

Ceny akordeonów wahają się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od marki, modelu, wieku i stanu instrumentu. Decydując się na zakup, warto rozejrzeć się np. na Allegro lub OLX, wyszukać interesujące modele, porównać parametry i ceny. Dobrze też skonsultować się z doświadczonym akordeonistą.

Jakie ćwiczenia pomogą opanować grę

Aby dobrze i efektywnie ćwiczyć grę na akordeonie, należy zaplanować trening tak, by rozwijać różne niezbędne umiejętności. Opanowanie instrumentu wymaga nie tylko zgrania obu rąk, ale też dobrego słuchu, poczucia rytmu, pamięci oraz kondycji oddechowej.

Podstawowe ćwiczenia na początku to gamy i pasaże, etiudy, proste utwory. Systematyczne powtarzanie tych samych schematów ruchowych i dźwiękowych pozwoli na coraz płynniejszą i dokładniejszą grę. Niezwykle istotna jest również praca nad barwą i dynamiką dźwięku.

Nauka gry na akordeonie w dużej mierze polega na wyrobieniu pamięci mięśniowej obu rąk. Dlatego tak ważne jest codzienne ćwiczenie tych samych fragmentów i schematów, nawet jeśli na początku idzie to opornie.

Warto też założyć zeszyt ćwiczeń i zapisywać postępy, a także notować trudne fragmenty utworów, nad którymi akurat się pracuje. To pomoże skupić się na najważniejszych kwestiach i sukcesywnie eliminować błędy.

Jak zorganizować trening akordeonisty?

Aby osiągać systematyczne postępy w grze, ćwiczenia warto podzielić na 3-4 etapy powtarzane cyklicznie w trakcie ok. godzinnej sesji. Można zacząć od rozgrzewki - gam, pasaży, etiud na obie ręce. Następnie przećwiczyć 1-2 nowe utwory. Po przerwie wrócić do wcześniej opanowanych kompozycji, nad którymi wciąż trzeba popracować. Na koniec przetestować efekty sesji, grając 1-2 dobrze opanowane kawałki.

Czytaj więcej: [generate_title] 91 - specyfikajezyka.pl

Jak czytać nuty i grać proste melodie

Umiejętność czytania nut jest kluczowa dla każdego instrumentalisty i warunkuje możliwość dalszego rozwoju. W przypadku akordeonu, ze względu na dysonans lewej i prawej strony instrumentu, nauka notacji bywa nieco utrudniona.

Najlepiej zacząć od prostych, krótkich melodii lub akompaniamentów zawierających nuty w zasięgu jednej oktawy, powtarzające się dźwięki i nieskomplikowane rytmy. Ćwiczyć należy bardzo powoli, dokładnie analizując zapis i przenosząc go na instrument najpierw każdą ręką z osobna, a potem łącząc w całość.

Rytm ćwierćnutowy podstawowe wartości rytmiczne, proste do zagrania obiema rękami
Gama C-dur naturalne, kolejne dźwięki, łatwe do zidentyfikowania na instrumencie

W trakcie nauki gry z nut kluczowe jest skupienie, samokontrola i cierpliwość. Nie należy się zniechęcać, jeśli na początku idzie opornie. Stopniowe ćwiczenie prostych schematów z czasem zaowocuje automatyzmem w odczytywaniu zapisu nutowego.

Jakie techniki gry warto poznać

Jak grać na akordeonie - poradniki i wskazówki

Grę na akordeonie cechuje bogactwo i różnorodność technik, które pozwalają wydobyć z instrumentu szeroką gamę barw i odcieni. Opanowanie tych umiejętności to długa, wymagająca droga, jednak stopniowe poznawanie kolejnych efektów sprawia wiele radości i motywuje do dalszego rozwoju.

Do podstawowych sposobów gry należy m.in. gra legato (łączenie dźwięków), tryle (szybkie powtórzenia dźwięku) i gamy (szeregi kolejnych dźwięków do zagrania obiema rękami). Warto także kształcić np. grę staccato (dźwięk krótki, urwany), vibrato (pulsujące drganie) czy też grać akordy rozkładane na obie ręce. Takie techniki urozmaicą każdy repertuar.

W miarę poznawania kolejnych zagadnień można testować np. szybkie pasaże, przejścia pozycyjne (przesuwanie ręki bez oderwania jej). Grę warto też wzbogacić o nacisk basów, zmiany tempa, artykulację (frazowanie, akcentowanie). To sprawi, że wykonanie będzie żywe i interesujące dla słuchaczy.

Jak dobierać repertuar dla początkujących

Rozwój umiejętności gry na instrumencie zależy nie tylko od systematyczności ćwiczeń, lecz także od doboru odpowiedniego repertuaru. Co grać na akordeonie na początku, by skutecznie się uczyć?

Przede wszystkim utwory powinny być dostosowane do aktualnych możliwości – ani zbyt proste, ani zbyt trudne. Ważny jest stopniowy rozwój - od prostych melodii do coraz bardziej skomplikowanych pod względem rytmicznym, harmonicznym, technicznym.

Jak grać na akordeonie? Wbrew pozorom instrument ten nadaje się nie tylko do muzyki ludowej czy biesiadnej. Można na nim z powodzeniem wykonywać np. znane przeboje rozrywkowe, co z pewnością zachęci początkujących do ćwiczeń.

 • proste, znane piosenki
 • melodie ludowe, standardy jazzowe

Stopniowe pokonywanie kolejnych poziomów trudności pozwoli z czasem sięgnąć po ambitny, wirtuozowski repertuar i w pełni czerpać z walorów akordeonu.

Jak zaangażować się w naukę gry

Nauka gry na instrumencie, zwłaszcza w początkowym okresie, wymaga nie tylko regularnych ćwiczeń, lecz także wewnętrznej motywacji i zaangażowania. Jak zachować zapał do pracy z akordeonem? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim dobrze jest wyznaczać sobie konkretne, realistyczne cele, np. opanowanie danego utworu lub umiejętności. Spełnianie kolejnych wyzwań sprawi satysfakcję i zmotywuje do dalszej nauki. Warto też urozmaicać swoje ćwiczenia, grając w różnych miejscach, np. na świeżym powietrzu, aby uniknąć rutyny.

Niezmiernie istotne jest również bycie otwartym na nowe doświadczenia związane z instrumentem, np. granie z zespołem lub udział w konkursach, przeglądach. Pozwoli to na wymianę doświadczeń z innymi muzykami oraz wzbogaci warsztat o nowe umiejętności i inspiracje.

Podsumowanie

Nauka gry na akordeonie, zwłaszcza na początku, wymaga odpowiedniego instrumentu, systematyczności ćwiczeń oraz doboru repertuaru adekwatnego do umiejętności. Poznanie podstaw, jak trzymać akordeon guzikowy jak grać czy odczytywać nuty, a następnie stopniowe wdrażanie kolejnych technik jak grać na akordeonie sprawi, że z czasem będzie można czerpać pełną radość z gry.

Aby się rozwijać, oprócz motywacji i cierpliwości przy ćwiczeniach schematów ruchowych potrzebne jest też otwarcie na nowe doświadczenia - granie w zespole czy udział w przeglądach. To pozwoli nabyć inspiracje i umiejętności przydatne w dalszej nauce gry na akordeonie.

Najczęstsze pytania

Dla dziecka rozpoczynającego przygodę z grą na akordeonie najlepszy będzie niedrogi, lekki instrument 34-polowy z guzikami po prawej stronie. Ważne, by był dopasowany do wzrostu – szelki powinny sięgać w okolice talii. Modele używane w dobrym stanie też mogą się sprawdzić.

Regularność jest kluczowa, nawet 15-20 minut dziennie wystarczy by systematycznie rozwijać umiejętności. Warto też znaleźć stałą porę na ćwiczenia i dzielić ją np. na rozgrzewkę, naukę nowych utworów i powtarzanie wcześniej poznanych.

Na początku pomocne mogą być pochwały nawet za niewielkie postępy, aby zachęcić do dalszych starań. Warto też np. wspólnie poszukiwać ulubionych, znanych piosenek do zagrania, brać udział w zajęciach grupowych, przeglądach dla początkujących.

Dobre źródła to np. książki, zeszyty z nutami do nauki gry, strony internetowe z nutami i podkładami do pobrania. Można też nagrywać ulubione utwory, prosić nauczyciela lub innych akordeonistów o udostępnienie ich repertuaru.

Skuteczne będą tłumiki dźwięku mocowane do akordeonu, które stłumią natężenie bez zniekształcania barwy. Warto też ćwiczyć przy otwartym oknie lub w dobrze wygłuszonym pomieszczeniu, np. w garderobie obłożonej ubraniami.

5 Podobnych Artykułów

 1. Nauka angielskiego dla dzieci - kursy języka angielskiego online
 2. Rysunek wnętrz – architektura i projektowanie
 3. Akademia Szachowa Gliwice - Szkolenie Szachy
 4. Lektor języka niemieckiego - Kursy niemieckiego online
 5. Jak grać na pianinie - nauka gry na pianinie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agata Matysek
Agata Matysek

Nazywam się Agata. Od zawsze fascynowały mnie języki, ich różnorodność i specyfika. Znam kilka języków na poziomie komunikatywnym, co pozwala mi swobodnie podróżować. Wierzę, że dobra znajomość języków to nie tylko atut zawodowy, ale też sposób na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji z ludźmi z różnych kręgów kulturowych.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły