Doświadczenie z biologii dla klasy 5 - Pomysły na naukę

Doświadczenie z biologii dla klasy 5 - Pomysły na naukę
Autor Katarzyna Holewa
Katarzyna Holewa21.02.2024 | 6 min.

Doświadczenie z biologii to świetny sposób na urozmaicenie lekcji przyrody w klasach 4-6. Pozwala w praktyce zaprezentować zjawiska omawiane w podręczniku, rozbudzić ciekawość uczniów i zachęcić ich do samodzielnych poszukiwań oraz logicznego myślenia. W niniejszym artykule znajdziesz gotowe pomysły na proste i interesujące doświadczenia biologiczne, które sprawdzą się na lekcjach z piątoklasistami.

Kluczowe wnioski:
 • Doświadczenia biologiczne rozwijają zainteresowania i kreatywność uczniów
 • Uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków
 • Urozmaicają lekcje, angażując uczniów do aktywności
 • Pomagają zrozumieć omawiane zjawiska w praktyce
 • Zachęcają do samodzielnych poszukiwań i eksperymentów

Doświadczenie z biologii na temat fotosyntezy

Fotosynteza jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w przyrodzie. Dzięki temu zjawisku rośliny zielone mogą przetwarzać dwutlenek węgla i wodę na glukozę, uwalniając przy tym tlen. Jest to możliwe dzięki obecności chlorofilu oraz energii świetlnej.

Aby zademonstrować proces fotosyntezy piątoklasistom, można przeprowadzić proste doświadczenie z wykorzystaniem liści rośliny wodnej – elodei. Wystarczy umieścić gałązkę tej rośliny w szklance z wodą i odrobiną proszku do pieczenia, następnie wystawić na światło. Po pewnym czasie będzie można zaobserwować pojawianie się banieczek gazu na liściach – to tlen wydzielany w procesie fotosyntezy.

Innym pomysłem jest doświadczenie z wykorzystaniem spirytusu salicylowego. Wystarczy namoczyć liść rośliny w tym związku, a po naświetleniu go widoczne staną się jasne plamki w miejscu, gdzie znajdują się chloroplasty. To właśnie one odpowiadają za przebieg fotosyntezy.

Modyfikacje doświadczenia

Doświadczenie z fotosyntezą można modyfikować na wiele sposobów, by unaocznić wpływ różnych czynników. Można na przykład zastosować różne natężenia i barwy światła, zmieniać temperaturę czy dostępność CO2. Uczniowie mogą sami formułować hipotezy i sprawdzać, jak te zmienne warunki wpływają na przebieg fotosyntezy.

Doświadczenie demonstrujące oddychanie roślin

Podobnie jak wszystkie organizmy, rośliny oddychają przez cały czas. Wdychają tlen i wydalają dwutlenek węgla. Na tej podstawie można zaprojektować proste doświadczenie obrazujące proces oddychania u roślin.

W tym celu potrzebna jest szklana zakręcana butelka, w której umieszcza się świeżo zerwany liść wraz z łodyżką. Do środka wsypuje się odrobinę soda oczyszczoną. Po zakręceniu butelki i odczekaniu około godziny widać wyraźne bąbelki gazu wokół liścia – to dwutlenek węgla wydalany w procesie oddychania komórkowego.

Takie doświadczenie pokazuje w bardzo prosty i zrozumiały sposób, że rośliny cały czas pobierają i zużywają tlen, podobnie jak ludzie i zwierzęta. Uczniowie mogą porównać ilość wydzielonego gazu w różnych warunkach – np. w ciemności i na świetle.

Doświadczenia z fotosyntezą i oddychaniem doskonale uzupełniają się, pozwalając zrozumieć zależności między tymi dwoma kluczowymi procesami zachodzącymi w roślinach.

Czytaj więcej: [generate_title] 87 - specyfikajezyka.pl

Doświadczenie obrazujące wzrost roślin

Aby zobrazować zjawisko wzrostu roślin, można wykonać bardzo proste doświadczenie z fasolą. Wystarczy umieścić ziarna rośliny pomiędzy watą i zwilżonym bibułami w specjalnej misce do kiełkowania.

Uczniowie mogą obserwować na bieżąco, jak z bielma powstaje kiełek, a następnie łodyżka i liścienie. Doświadczenie to doskonale pokazuje etapy rozwoju rośliny, a także unaocznia wpływ takich czynników, jak światło, woda i temperatura.

Odmiany fasoli

Ciekawą modyfikacją jest wykonanie doświadczeń z kiełkowaniem w tych samych warunkach, ale z wykorzystaniem ziaren różnych odmian fasoli, np. tzw. cudzołożnicy o oryginalnym czerwonym ubarwieniu. Pozwoli to zaobserwować podobieństwa i różnice w rozwoju poszczególnych roślin.

Odmiana fasoli Czas kiełkowania Wysokość siewki
Zwykła fasola szparagowa 5 dni 8 cm
Cudzołożnica czerwona 6 dni 4 cm

Doświadczenie prezentujące rozmnażanie roślin

Doświadczenie z biologii dla klasy 5 - Pomysły na naukę

Aby zademonstrować zjawisko rozmnażania bezpłciowego u roślin, można wykonać proste doświadczenie z wykorzystaniem rośliny pokojowej – bluszczu pospolitego. Wystarczy przygotować pojemnik z ziemią, a następnie pobrać z bluszczu pojedyncze łodyżki boczne wraz z kilkoma liśćmi.

Ukorzenienie takich sadzonek jest możliwe dzięki zdolności tworzenia nowych korzeni przez łodygę bluszczu. Wystarczy odpowiednio nawilżać podłoże i po pewnym czasie z sadzonek powstaną nowe rośliny. Stanowi to dobry przykład rozmnażania wegetatywnego spotykanego u wielu gatunków.

 • Sadzonki pozwalają na uzyskanie nowych osobników tego samego gatunku
 • Są identyczne genetycznie z rośliną macierzystą

Doświadczenie pokazujące wpływ światła na rośliny

Kluczowym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju roślin jest dostęp do światła, szczególnie składowych promieniowania fotosyntetycznie czynnego. Można to zademonstrować za pomocą bardzo prostego doświadczenia.

W tym celu należy umieścić sadzonki fasoli lub rzeżuchy w dwóch jednakowych doniczkach, przy czym jedną z nich należy przykryć nieprzezroczystym pudełkiem, całkowicie zasłaniając dostęp światła. Druga doniczka powinna znajdować się na dobrze oświetlonym parapecie okiennym. Po tygodniu różnica w rozwoju obu roślin będzie wyraźnie widoczna.

Warunki świetlne Wysokość Kolor liści
Dostęp do światła 12 cm Jaskrawa zieleń
Brak dostępu do światła 3 cm Blado żółte

Doświadczenie to doskonale pokazuje, jak kluczowe dla rozwoju roślin są odpowiednie warunki świetlne. Uczniowie mogą także badać wpływ światła o różnych barwach na tempo wzrostu roślin.

Doświadczenia z transportem substancji w roślinach

Aby zobrazować transport substancji odżywczych i produktów fotosyntezy w roślinach, można wykonać ciekawe doświadczenie z wykorzystaniem białych róż i barwnika spożywczego.

Do naczynia z wodą dodaje się fioletowy barwnik i umieszcza bukiet świeżo przyciętych białych róż. Obserwując przez kolejne godziny, można zauważyć stopniowe przebarwianie się białych płatków na kolor fioletowy – transport barwnika ze źdźbła do kwiatostanu unaocznia przepływ substancji w roślinie.

Podobne doświadczenia można wykonać z barwnikiem czerwonym i białymi tulipanami lub gerberami. Uczniowie chętnie obserwują to zjawisko i formułują własne hipotezy tłumaczące zaobserwowane zmiany.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono szereg ciekawych i prostych doświadczeń z biologii, które można wykonać na lekcjach w klasie 5. Opisane pomysły pozwalają w praktyce zademonstrować takie zjawiska jak fotosynteza, oddychanie, wzrost czy rozmnażanie roślin. Uczniowie nie tylko zobaczą przebieg tych procesów na własne oczy, ale także nauczą się formułować hipotezy i wyciągać logiczne wnioski z zaobserwowanych rezultatów. To z pewnością urozmaici naukę biologii i rozbudzi naturalną ciekawość dzieci.

Zaprezentowane w artykule doświadczenia z biologii są na tyle uniwersalne, że można je modyfikować na wiele sposobów. Pozwala to zaobserwować wpływ różnych warunków i czynników na funkcjonowanie organizmów roślinnych. Mamy więc nadzieję, że nauczyciele biologii znajdą w nim sporo inspirujących pomysłów, które urozmaicą naukę w klasie 5.

Najczęstsze pytania

Do większości doświadczeń biologicznych dla klasy 5 potrzebne są podstawowe i łatwo dostępne materiały - rośliny (liście, łodygi, korzenie), ziemia, nasiona, woda, lampa. Przydatne mogą być też szkiełka, probówki, zakraplacze, pojemniki do hodowli roślin, linijki.

Doświadczenia z biologii w klasie 5 najlepiej wykonywać na terenie szkoły - w sali lekcyjnej, pracowni przyrodniczej lub szkolnym ogrodzie botanicznym. Ważne, by były to miejsca bezpieczne, z odpowiednim nadzorem.

Zależy to od rodzaju eksperymentu. Niektóre doświadczenia biologiczne dają efekty niemal natychmiastowo, inne wymagają obserwacji przez kilka dni lub tygodni. Ważna jest systematyczność i cierpliwość.

Dobrze zadbać o atrakcyjną formę doświadczeń z biologii - np. zachęcać dzieci do samodzielnego wykonywania pomiarów, rysowania etapów eksperymentu. Można też organizować konkursy na najciekawsze obserwacje.

Przede wszystkim wszystkie doświadczenia muszą być zgodne z zasadami bezpieczeństwa, a uczniowie poinformowani o ewentualnych zagrożeniach. Konieczny jest też nadzór nauczyciela.

5 Podobnych Artykułów

 1. Nauka angielskiego dla dzieci - kursy języka angielskiego online
 2. Rysunek wnętrz – architektura i projektowanie
 3. Akademia Szachowa Gliwice - Szkolenie Szachy
 4. Lektor języka niemieckiego - Kursy niemieckiego online
 5. Jak grać na pianinie - nauka gry na pianinie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Katarzyna Holewa
Katarzyna Holewa

Jestem Kasia, pasjonatka języków obcych. Od dziecka interesowały mnie kultury i języki całego świata. Aktualnie znam biegle angielski i hiszpański. W wolnym czasie uczę się kolejnych języków, np. włoskiego. Uważam, że znajomość języków otwiera nowe możliwości w życiu prywatnym i zawodowym. Jest kluczem do poznawania świata.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły