Dzień Francuski w Przedszkolu: Świętujmy Razem!

Dzień Francuski w Przedszkolu: Świętujmy Razem!
Autor Agata Matysek
Agata Matysek21.02.2024 | 9 min.

Dzień Francuski w przedszkolu to świetna okazja, by w ciekawy sposób przybliżyć dzieciom kulturę i tradycje naszych zachodnich sąsiadów. Zorganizowanie takiego wydarzenia to nie tylko dobra zabawa, ale także szansa na rozwijanie umiejętności językowych i poznawanie zwyczajów innego kraju. W artykule znajdziecie konkretne porady, jak uczcić ten dzień w przedszkolu.

Kluczowe wnioski:
 • Dzień Francuski to okazja do poznania kultury, tradycji i języka naszych sąsiadów.
 • Warto włączyć w przygotowania zarówno dzieci, jak i rodziców.
 • Przydadzą się dekoracje, stroje i potrawy nawiązujące do Francji.
 • Można zorganizować zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci.
 • To dobra okazja do nauki podstawowych zwrotów i piosenek po francusku.

Jak przygotować zabawy z języka francuskiego

Dzień Francuski w przedszkolu to świetna okazja, aby wprowadzić dzieci w świat języka francuskiego poprzez zabawę. Warto przygotować atrakcyjne zajęcia, które pozwolą maluchom oswoić się z brzmieniem tego pięknego języka.

Można na przykład zaproponować zabawy ruchowe z wykorzystaniem podstawowych zwrotów po francusku. Dzieci mogą maszerować, podskakiwać czy tańczyć, a prowadzący podaje komendy w języku francuskim: "marchez!", "sautez!", "dansez!". W ten sposób maluchy zapamiętują nowe słówka mimowolnie, przy okazji dobrej zabawy.

Bardzo przydatne mogą być też proste piosenki i wierszyki w języku francuskim, zwłaszcza te z gestami i ruchem. Ich rytmiczność i melodyjność ułatwi dzieciom zapamiętywanie nowych wyrazów i zwrotów. Można je śpiewać przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.

Warto też przygotować krótkie historyjki obrazkowe lub pacynkowe w języku francuskim i odgrywać je przed maluchami. Dzięki temu dzieci nie tylko usłyszą nowe słowa, ale zobaczą je w kontekście i łatwiej zrozumieją ich znaczenie.

Przykłady zabaw

Oto kilka konkretnych pomysłów na zabawy z języka francuskiego:

 • zabawa "Simon says" po francusku - Simon dit
 • nauka kolorów przy kolorowaniu obrazków
 • odgadywanie zwierząt na obrazkach i naśladowanie ich odgłosów
 • różne zabawy z piosenkami, np. zatrzymywanie muzyki i zastyganie w bezruchu

Wszystkie te aktywności pozwolą dzieciom oswoić się z francuskim i zachęcą do dalszej nauki w przyszłości. Najważniejsze to stworzyć przyjazną, swobodną atmosferę, by maluchy czuły się pewnie i chętnie brały udział w zajęciach.

Jak nauczyć dzieci podstawowych zwrotów po francusku

Obchody Dnia Francuskiego w przedszkolu to doskonała okazja, by wprowadzić maluchy w świat języka francuskiego i nauczyć ich kilku podstawowych zwrotów. Jak to zrobić, by dzieci łatwo zapamiętały nowe słowa i chętnie ich używały?

Przede wszystkim warto wybrać zwroty, które będą przydatne w codziennych sytuacjach - przywitania, pożegnania, podstawowe potrzeby czy emocje. Dobrze sprawdzają się na przykład: bonjour, au revoir, merci, s'il vous plaît, j'ai faim, j'ai soif, je suis content, je suis fatigué.

Nowe słowa warto wprowadzać stopniowo, w małych partiach i stale je powtarzać. Można wykorzystać historyjki obrazkowe, odgrywanie scenek, gesty i mimikę. Dzięki temu dzieci łatwiej zapamiętają ich znaczenie.

Świetnie sprawdzają się również rymowanki, piosenki i zabawy ruchowe z wykorzystaniem nowych zwrotów. Ich rytmiczność i melodia ułatwiają utrwalenie słówek. Dobrze, gdy towarzyszy im odpowiednia gestykulacja.

Najważniejsze, aby nauka przebiegała w radosnej, zabawowej atmosferze - wówczas dzieci chętniej będą chłonąć nową wiedzę.

Warto też nagradzać maluchy pochwałą lub naklejką za każde użycie nowego zwrotu po francusku. To zachęci je do częstszego wykorzystywania nowo poznanych słówek i wpłynie na lepsze ich zapamiętanie.

Czytaj więcej: [generate_title] 9 - specyfikajezyka.pl

Jak wprowadzić elementy kultury i tradycji Francji

Obchodząc w przedszkolu Dzień Francuski, warto nie tylko skupić się na nauce języka, ale także przybliżyć dzieciom kulturę i tradycje tego kraju. Jak to zrobić? Oto kilka pomysłów.

Można na przykład przeczytać dzieciom francuskie bajki i legendy, np. o Kopciuszku czy królewnie Śnieżce, które mają francuskie korzenie. Dobrze też pokazać maluchom typowe francuskie stroje, jak beretki, koszule w paski czy sukienki z falbanami.

Świetnym pomysłem będzie również wspólne przygotowanie tradycyjnych francuskich dań, np. croissantów, serników, crêpes czy quiche. Dzieci mogą pomóc w wyrabianiu ciasta czy formowaniu kształtów.

Można też posłuchać francuskich piosenek - dzieci na pewno ucieszą się z „Alouette” czy „Frère Jacques”. A starszaki z pewnością docenią także wspólny seans francuskiego filmu animowanego, np. „Kirikou i czarownica” czy „Samoloty”.

Wszystko to pozwoli dzieciom bliżej poznać kulturę Francji, posmakować nietypowych potraw i doświadczyć francuskiej gościnności.

Francuski konkurs

Aby urozmaicić Dzień Francuski w przedszkolu, można zorganizować konkurs dla dzieci sprawdzający zdobytą przez nie wiedzę o Francji i umiejętności językowe. W zabawnej atmosferze maluchy będą mogły wykazać się tym, czego nauczyły się podczas przygotowań do święta.

Konkurs może obejmować zadania, takie jak:

 • rozpoznawanie słuchanych zwrotów po francusku i pokazywanie odpowiednich obrazków
 • układanie puzzli z francuskimi zabytkami
 • śpiewanie poznanych piosenek

Za każde wykonane zadanie dzieci mogą otrzymywać żeton, a zbierając ich określoną liczbę - jakiś symboliczny upominek lub słodki poczęstunek.

Taki konkurs nie tylko utrwali zdobytą przez maluchy wiedzę, ale też dostarczy im mnóstwo radości i satysfakcji z osiągnięć.

Pomysły na dekoracje i stroje związane z Francją

Dzień Francuski w Przedszkolu: Świętujmy Razem!

Aby Dzień Francuski w przedszkolu nabrał odpowiedniego charakteru, warto ozdobić salę i przebrać dzieci w stroje nawiązujące do kultury Francji. Jakie dekoracje i kostiumy będą odpowiednie?

Jeśli chodzi o dekoracje sali, można wykorzystać francuskie flagi, zdjęcia znanych francuskich zabytków czy plakaty z widokami Paryża. Dobrze sprawdzą się też obrazki bagietek, sera, winogron, beretów i innych symboli Francji.

Dla dzieci warto przygotować beretki, koszule w czerwono-białe lub niebiesko-białe paski, a dla dziewczynek kolorowe sukienki z falbanami. Chłopcy mogą założyć czarne spodnie, białe koszule i kamizelki lub muszkę. Dodatki w postaci wąsów i paletek malarskich dopełnią francuskiego klimatu.

Dekoracje sali Kostiumy dla dzieci
- francuskie flagi - beretki
- zdjęcia zabytków - koszule w paski
- plakaty Paryża - sukienki z falbanami
- obrazki symboli - muszki, kamizelki

Takie dekoracje i stroje nie tylko świetnie wprowadzą wszystkich w nastrój Dnia Francuskiego, ale pozwolą dzieciom wcielić się w role typowych Francuzów i Francuzek.

Przepisy na tradycyjne francuskie przysmaki

Kuchnia francuska słynie na całym świecie, więc Dzień Francuski w przedszkolu to dobry moment, by przybliżyć dzieciom jej typowe smaki. Jakie francuskie przysmaki można przygotować razem z maluchami?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji są croissanty. Można wspólnie wyrobić ciasto francuskie, rozwałkować je i formować z niego kształt rogalików. Po upieczeniu będą idealnym śniadaniem w francuskim stylu.

Innym pomysłem są naleśniki crêpes - ten francuski przysmak na pewno przypadnie dzieciom do gustu. Wystarczy przygotować ciasto naleśnikowe i usmażyć cieniutkie naleśniki, które można podawać z dżemem, owocami lub czekoladą.

Starsze przedszkolaki mogą też pomóc w przygotowaniu quiche, czyli zapiekanki z ciasta francuskiego z dodatkiem sera, wędliny, warzyw lub ziemniaków. Quiche może być zarówno na słono, jak i na słodko.

Deserową alternatywą jest sernik francuski - lekki, puszysty i aromatyczny. Dzieci na pewno chętnie pomogą ubijać ser z jajkami i wylewać masę na blaszkę.

Wspólne przygotowanie tradycyjnych francuskich potraw będzie świetną, smaczną zabawą i pozwoli dzieciom poznać nowe smaki.

Jak zaangażować rodziców w obchody Dnia Francuskiego

Aby uczcić Dzień Francuski w przedszkolu jak należy, warto zaangażować nie tylko dzieci, ale także rodziców. Jak to zrobić?

Można na przykład poprosić rodziców o pomoc w przygotowaniu strojów i rekwizytów nawiązujących do Francji. Z pewnością chętnie uszyją beretki, przystroją koszule w paski czy przyniosą paletki malarskie.

Rodzice mogą też włączyć się w dekorowanie sali - przynieść francuskie flagi, plakaty Paryża czy zdjęcia rodzinne z wakacji we Francji. To urozmaici wystroje sali.

Warto również poprosić o upieczenie lub przyniesienie typowych francuskich ciast i przekąsek - croissantów, bagietek, serników, tart. Wspólne francuskie przyjęcie będzie wisienką na torcie.

Warto również poprosić o upieczenie lub przyniesienie typowych francuskich ciast i przekąsek - croissantów, bagietek, serników, tart. Wspólne francuskie przyjęcie będzie wisienką na torcie.

Można też zachęcić rodziców do wzięcia udziału w popołudniowym pokazie, na którym dzieci zaprezentują nabyte umiejętności. Na pewno będą dumni, widząc swoje pociechy śpiewające po francusku, odgrywające scenki czy recytujące wierszyki.

Angażując rodziców do wspólnych przygotowań i uczestnictwa w Dniu Francuskim, budujemy integrację całej społeczności przedszkolnej. To świetna okazja, by rodzice lepiej poznali kulturę Francji i zainspirowali się do dalszej nauki języka razem z dziećmi.

Obchody Dnia Francuskiego z pewnością na długo zapadną wszystkim w pamięć i zachęcą maluchy do samodzielnej eksploracji języka i kultury francuskiej. Najważniejsze, aby całe wydarzenie przebiegło w radosnej, przyjaznej atmosferze celebrowania francuskiego savoir-vivre.

Podsumowanie

Dzień Francuski w przedszkolu to świetna okazja do zabawy i celebrowania kultury naszych zachodnich sąsiadów. W artykule przedstawiono wiele pomysłów, jak uczcić ten dzień - od zabaw z języka francuskiego, przez wprowadzenie elementów tradycji, po wspólne gotowanie i zaangażowanie rodziców.

Organizując Dzień Francuski w przedszkolu, pamiętajmy przede wszystkim o dobrej zabawie i radosnej atmosferze. Najważniejsze, aby dzieci mogły aktywnie uczestniczyć we wszystkich działaniach i czerpały z nich satysfakcję. Wówczas chętniej poznawać będą nowy język i kulturę.

Najczęstsze pytania

Warto zaplanować atrakcje językowe, np. naukę podstawowych zwrotów, piosenek i wierszyków po francusku. Przygotujmy też elementy dekoracji nawiązujące do Francji i kostiumy dla dzieci. Zaangażujmy rodziców we wspólne przygotowania. Najważniejsze to stworzyć radosną, przyjazną atmosferę.

Typowe francuskie przysmaki, które można wspólnie przygotować z dziećmi, to m.in. croissanty, naleśniki, quiche, a nawet sernik. Wprowadzą one francuski klimat i pozwolą poznać nietypowe smaki.

Warto wykorzystać zabawy ruchowe, piosenki, historyjki obrazkowe. Dzieci uczą się przy okazji dobrej zabawy. Ważne, aby stworzyć przyjazną atmosferę i nie przytłaczać maluchów nadmiarem nowych informacji.

Można przeczytać francuskie bajki, obejrzeć francuski film animowany, przygotować konkurs z nagrodami dla dzieci. Warto też wpleść elementy tradycji i kultury Francji, np. charakterystyczne stroje.

Można poprosić rodziców o pomoc w przygotowaniu strojów, rekwizytów i dekoracji sali. Warto też zachęcić ich do upieczenia typowych francuskich ciast i wzięcia udziału w pokazie umiejętności dzieci.

5 Podobnych Artykułów

 1. Nauka angielskiego dla dzieci - kursy języka angielskiego online
 2. Rysunek wnętrz – architektura i projektowanie
 3. Akademia Szachowa Gliwice - Szkolenie Szachy
 4. Lektor języka niemieckiego - Kursy niemieckiego online
 5. Jak grać na pianinie - nauka gry na pianinie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agata Matysek
Agata Matysek

Nazywam się Agata. Od zawsze fascynowały mnie języki, ich różnorodność i specyfika. Znam kilka języków na poziomie komunikatywnym, co pozwala mi swobodnie podróżować. Wierzę, że dobra znajomość języków to nie tylko atut zawodowy, ale też sposób na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji z ludźmi z różnych kręgów kulturowych.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły